Innehåller reklamlänkar

Nya regler för krediter – hårdare krav från 1 juli 2025

Simon Drechsler, Finansvalp
Uppdaterad 19 mars 2025

Från och med den 1 juli 2025 träder nya regler i kraft som innebär ett stärkt konsumentskydd på den svenska kreditmarknaden. Så ser propositionen ut från Regeringen som Riksdagen ska fatta beslut om. Propositionen innebär att det blir svårare för oseriösa aktörer att erbjuda konsumtionslån med höga räntor.

Regeringen vill stoppa överskuldsättningen bland svenska hushåll och föreslår därför kraftigt skärpta regler för kreditmarknaden. Överskuldsättningen har ökat de senaste åren, vilket vi har skrivit om här och här.

En av de största förändringarna innebär att den tidigare lagen om konsumentkrediter helt upphävs. Det innebär att dagens mindre seriösa snabblåneföretag inte längre kommer att kunna erbjuda krediter utan ett särskilt tillstånd som bank eller kreditmarknadsbolag.

Från och med juli måste alla företag som erbjuder lån eller krediter till privatpersoner alltså ha bank- eller finansieringsrörelsetillstånd. Syftet är att säkerställa att endast seriösa aktörer kan bedriva utlåningsverksamhet, vilket ska minska risken att konsumenter hamnar i skuldfällor.

Regeringen menar att snabblån har lockat unga och låginkomsttagare in i ekonomiska problem. Det nya regelverket innebär högre krav på kreditinstituten i form av kapital och organisation, samtidigt som Finansinspektionen får ökade möjligheter att granska och ingripa mot aktörer som missköter sig.

För dig som låntagare innebär förändringen att det blir färre riskfyllda lån på marknaden, och den som lånar kan vara säker på att företaget är seriöst och följer reglerna.

Propositionen i korthet

Läs hela Regeringens proposition här

Avskaffandet av konsumentkreditinstitut

Lagen om viss verksamhet med konsumentkrediter upphävs. Företag som tidigare haft tillstånd som konsumentkreditinstitut måste nu ansöka om och få ett bank- eller finansieringsrörelsetillstånd för att få erbjuda eller förmedla krediter till konsumenter.

Krav på bank- eller finansieringsrörelsetillstånd

Endast banker eller andra godkända kreditinstitut får bedriva verksamhet med konsumentkrediter. Detta ökar kraven på kreditgivarnas kapital, organisation, och transparens.

Ökad tillsyn och kontroll

Finansinspektionen får en stärkt roll att övervaka och säkerställa att kreditgivare följer strängare regler, vilket leder till en sundare kreditmarknad.